Telefon: +38549435378, Fax: +38549435498, e-mail: opcina-mihovljan@kr.t-com.hr
Search
Župa Mihovljan spada u red župa zagrebačke nadbiskupije koje se nalaze u Statutima Kaptola, što ih je sastavio Ivan arhiđakon gorički.
Prema mišljenju Đure Sabo, mogli bismo prvi spomen mihovljanske župe povezati sa 1258.g. i to sa ispravom bana Stjepana kojom se vrši reambulacija između posjeda braće Selk i gradova Varaždina i Zagorja, za kojega autori misle da se odnosi na Krapinu.
U navedenoj ispravi na sam spomen župe najviše govori konfiguracija tla. Prvi razlog koji govori u prilog pretpostavci da se zaista radi o crkvi svetog Mihaela u Mihovljanu je i sam titular crkve, koji se stoljećima ne mijenja. U opisu se također spominje da posjed sinova Selk graniči na zapadu s posjedom koji pripada kmetovima tvrđave Šemnica. Šemnica i danas spada u župu Mihovljan, a u blizini Šemnice samo je mihovljanska crkva svetog Mihaela. Osim toga spomenuti "veliki put" vjerojatno se odnosi na današnji put Krapina-Lepoglava ispod kojeg se i danas nalazi zemlja koja pripada crkvi svetog Mihaela. Međa dalje ide povrh crkve koja se nalazi na podnožju brda te se pored groblja spušta do potoka koji isprava naziva Kenecna, a odgovara današnjem potoku Miholščica. Iz sveg navedenog se može zaključiti da se tekst u ispravi odnosi na crkvu u Mihovljanu.
Tko je i kada ustanovio župu Mihovljan ne zna se. Kroz srednji vijek spominjanje Mihovljana vezano je uz srednjovjekovni posjed Komor i uz plemićku obitelj Bedeković. Sigurno je da je obitelj Bedeković-Komorski i kao zemljski gospodari i kao, vjerojatno, kolatori Mihovljanske župe imala veliki utjecaj na život župe. Nažalost, nedostaju nam o tome podaci, kao što nedostaju i o drugim čimbenicima koji su stvarali povijest toga kraja. Za razdoblje prije kanonskih vizitacija potrebno je još mnogo strpljivog i stručnog rada na ne objavljenim izvorima, kao i traganja za još neobjavljenim i nepoznatim arhivskim dokumentima.